جهانگردی

سفر به گرجستان

معرفی گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور در سواحل دریای سیاه قرار گرفته و مرز بین اروپا و آسیا را تشکیل می‌دهد. گرجستان با وجود وسعت کمی که دارد، تنوع آب و هوا و جاذبه‌های طبیعی آن قابل توجه است؛ از کوه‌های سربه‌فلک کشیده با آب‌و‌هوای کوهستانی تا مناطق ساحلی دریای سیاه و دره‌های سرسبز. گرجستان کشوری به سرعت در حال توسعه است. از اواسط دهه‌ ۲۰۰۰ میلادی صنعت گردشگری این کشور شروع به گسترش یافتن کرده است و زیرساخت‌های گردشگری در این کشور در حال افزایش و بهبود هستند؛ به نحوی که روز به روز بر تعداد گردشگران این کشور افزوده می‌شود. گرجستان از مقاصد محبوب خارجی برای ایرانیان هم هست و بسیاری از هموطنانی که قصد دارند در تعطیلات خود سفرهای خارجی را امتحان کنند، گرجستان را انتخاب می‌کنند.

شهرهای کوچک و تاریخی، صومعه‌ها و کلیساهای دیدنی، کوه‌های سر به فلک ‌کشیده، غذاهای لذیذ و اهالی مهربان و مهمان‌نواز از عواملی هستند که دست به دست هم داده‌اند تا گرجستان به مقصدی ایدئال برای سفرهای خارجی تبدیل شود.

آب‌و‌هوای گرجستان

آب‌وهوای گرجستان از سمت غرب تحت تاثیر آب‌و‌هوای نیمه‌گرمسیری و از سمت شرق تحت تاثیر آب‌و‌هوای قاره‌ای است. منطقه‌ کوهستانی قفقاز بزرگ مانع از ورود هوای سرد از سمت شمال می‌شود. آب‌و‌هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت دریای سیاه در نواحی کم‌ارتفاع ساحلی مشاهده می‌شود. ارتفاع از سطح دریا و فاصله تا دریای سیاه، تفاوت آب‌و‌هوایی را در مناطق مختلف ایجاد می‌کند. در سواحل دریای سیاه، از آبخاز تا مرز ترکیه و در منطقه‌ای به نام زمین‌های پست کولخیس، آب‌و‌هوای نیمه‌گرمسیری غالب است. در این مناطق رطوبت و میزان بارندگی بسیار بالا است. بندر باتومی در دریای سیاه، سالانه ۲۵۰۰ میلیمتر بارندگی دارد. انواع مختلفی از درختان نخل در این منطقه رشد می‌کنند. میانگین دمای هوا در فصل زمستان در این مناطق ۵ درجه سانتی‌گراد و در تابستان ۲۲ درجه سانتی‌گراد است.

دشت‌های شرقی گرجستان، به دلیل وجود کوهستان، از تاثیر دریای سیاه حفظ شده‌اند و آب‌و‌هوای قاره‌ای در آنها غالب است. میانگین دمای هوا در تابستان ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد و در زمستان ۲ تا ۴ درجه سانتی‌گراد است. میزان رطوبت کمتر است و بارش باران سالانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌متر است. مناطق مرتفع در غرب و شرق و مناطق نیمه خشک در جنوب شرقی گرجستان، اندکی تفاوت آب‌و‌هوایی با سایر بخش‌ها دارند.

بهترین زمان سفر به گرجستان

در مجموع گرجستان یک مقصد چهار فصل است. در واقع می‌توان گفت فصل پرگردشگر و کم‌گردشگر در مقایسه با دیگر کشورهای توریستی، در گرجستان وجود ندارد و در تمام طول سال می‌توان به این کشور دیدنی سفر کرد. این کشور با توجه به موقعیت و تنوع جغرافیایی که دارد، آب‌و‌هوای متفاوتی دارد که بیشتر نیمه گرمسیری است. در مجموع در هیچ کدام از ماه‌های سال محدودیتی برای سفر به گرجستان وجود ندارد.

اما اگر بخواهید بیشترین لذت را از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های این کشور ببرید، می‌توانید با توجه به فصل، زمان سفر خود را انتخاب کنید.

فصل بهار یعنی از ماه مارس تا مه، بهترین زمان برای سفر است. در این فصل، هوا زیاد گرم و خیلی سرد نیست. در ماه‌های آخر بهار احتمال بارندگی بیشتر است. بنابراین در کنار سایر لوازمی که می‌برید، چتر و بارانی را فراموش نکنید.

میانگین دمای هوای گرجستان در فصل تابستان یعنی از ژوئن تا آگوست، بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. بیشتر تفرجگاه‌های گرجستان در این فصل پر از گردشگر هستند. فراموش نکنید که رطوبت هوا به خصوص در نواحی ساحلی بسیار زیاد است و شاید برای کسانی که به آب‌وهوای گرمسیری عادت ندارند، ناراحت‌کننده باشد.

گرجستان در فصل پاییز یعنی از ماه سپتامبر تا نوامبر بسیار زیبا و دیدنی است. درختان هزاررنگ، بارش باران و زمین‌های پوشیده‌از جنگل‌های قرمز و نارنجی از جذابیت‌های گرجستان در فصل پاییز هستند. برای سفر در فصل پاییز حتما بارانی و چتر همراه ببرید.

زمستان در گرجستان بسیار سرد است. یعنی از ماه دسامبر تا فوریه که دمای هوا بین ۲ تا ۶ درجه سانتی‌گراد است که شب‌ها این مقدار به زیر صفر هم می‌رسد. بارش برف در این فصل باعث می‌شود که گرجستان در زمستان مقصد مناسبی برای دوستداران ورزش‌های زمستانی و اسکی باشد.

هزینه‌های سفر به گرجستان

هزینه‌ غذا

گرجستان به خاطر غذاهای لذیذش شهرت دارد. در این کشور انتخاب‌های زیادی برای غذا خوردن دارید. هم رستوران‌های کوچک و بزرگ با قیمت‌های مختلف و هم غذاخوری‌های خیابانی که معمولا غذاهای ارزان‌تری دارند. غذا و نوشیدنی در گرجستان در مجموع قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد و یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر شما، امتحان کردن طعم متفاوت و فراموش نشدنی آنها است. با پرداخت ۱۹ لاری می‌توانید در رستوران‌های معمولی برای وعده‌ ناهار غذا بخورید. فست فودها مثل مک دونالد در حدود ۱۱ لاری هزینه دارند.

هزینه‌ اماکن اقامتی

پیدا کردن جایی برای اقامت در گرجستان بسیار راحت است. با قیمت‌های مختلف می‌توانید یک اقامتگاه مناسب در گرجستان پیدا کنید. استفاده از سرویس AirBnB برای کرایه‌ آپارتمان و اتاق اشتراکی در این کشور رواج دارد. اقامت در هاستل‌های خوب با صبحانه رایگان، هزینه معقولی دارد. با پرداخت بیشتر می‌توانید در انواع بهتری از هتل های گرجستان اقامت کنید.

حمل و نقل عمومی

طبیعی است که برای رفت و آمد در شهر هم باید هزینه‌ای پرداخت کنید. مترو و تاکسی وسایل نقلیه عمومی در تفلیس در دسترس هستند که شما می‌توانید با آنها در شهر رفت و آمد کنید.

مترو تفلیس از ۶ صبح تا ۱۲ شب مسافران به نقاط مختلف شهر می‎رساند. قیمت بلیط تک‌سفره مترو در تفلیس ۵۰ تتری (۲ هزار تومان) است.

هزینه اتوبوس در تفلیس هم ۵۰ تتری است. (هر ۵۰ تتری معادل نیم لاری است). در بین اتوبوس‌های شهری گشت‌هایی وجود دارند که قبض پرداخت یا کارت اتوبوس را چک می‌کنند. کسانی که پرداختی انجام نداده باشند ۵۰ لاری جریمه می‌شوند.

اما اگر می‌خواهید با تاکسی در شهر جابه‌جا شوید، برای مسیرهای کوتاه و معمولی تقریبا ۵ لاری (۲۰ هزار تومان) از شما می‌گیرند. اما برای مسیرهای طولانی طبیعتا باید مبلغی بیشتری بپردازید، مثلا برای مسیر ۳۰ کیلومتری تقریبا ۲۰ لاری (۸۰ هزار تومان) هزینه‌تان می‌شود.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

در هاستل اقامت کنید: با افزایش رشد صنعت گردشگری در گرجستان، تنوع اماکن اقامتی هم بیشتر شده است. تعداد هاستل‌ها هم در این کشور زیاد است و البته امکانات خوب و کاملی دارند. بهترین کار برای اینکه هزینه‌های سفر خود را کاهش دهید، اقامت در هاستل است. البته اماکن اقامتی در مجموع در گرجستان گران نیستند.

خودتان آشپزی کنید: غذاهای گرجستان بسیار لذیذ و مشهور هستند. برای اینکه این لذت سفر را از دست ندهید، برخی از وعده‌های غذایی را در رستوران‌ها و کافه‌ها میل کنید و طعم غذاهای محلی را بچشید اما سعی کنید تعدادی از وعده‌های غذایی را خودتان بپزید.

جاهای دیدنی گرجستان

کشور گرجستان روز‌به‌روز بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد و صنعت گردشگری در این کشور در حال رشد سریع است. تنوع جاذبه‌های طبیعی یکی از دلایل محبوبیت گرجستان برای گردشگران است. کوهستان‌های متعدد، شرایط مناسبی برای انواع تفریحات و ورزش‌های فضای باز فراهم کرده است؛ پیاده‌روی در دل طبیعت، کوه‌نوردی، اسنوبرد و اسکی از فعالیت‌های محبوب در گرجستان هستند. علاوه بر مناطق کوهستانی، نواحی ساحلی و نیمه‌گرمسیری هم در این کشور وجود دارد. آب‌و‌هوای ملایم، آثار معماری باشکوه، سایت‌های باستان‌شناسی و پایتختی مدرن و زیبا از دیگر جذابیت‌های گرجستان هستند که توجه گردشگران را جلب می‌کنند.

گرجستان در منطقه‌ قفقاز قرار گرفته است؛ جایی بین دریای سیاه و دریای خزر. این منطقه از عصر حجر به طور پیوسته مسکونی بوده است. شلوغ‌ترین و مهم‌ترین جاده‌ تجاری دنیای باستان یعنی جاده‌ ابریشم از این کشور هم عبور می‌کرده و موجب رونق اقتصادی و فرهنگی این منطقه شده است. به دلیل قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا، این کشور قرن‌های متمادی تحت تسلط امپراتوری‌های مختلف بوده است. نشانه‌هایی از این تاریخ پرفراز و نشیب را می‌توان به وضوح در آثار باستانی و معماری گرجستان مشاهده کرد که قدمت آنها به قرن پنجم پیش از میلاد برمی‌گردد.

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، بناهای تاریخی و مراکز خرید گرجستان، مهمان‌نوازی اهالی این کشور و غذاهای لذیذشان، موجب جلب توجه گردشگران شده است. آشپزی و فرهنگ گرجستان، تلفیقی از فرهنگ‌های گوناگون از جمله ایران، اروپا، مدیترانه، خاور میانه و کشورهای آسیایی است.

تفلیس، پایتخت گرجستان، آب‌و‌هوا و فضای مدیترانه‌ای دارد. در این شهر زیبا می‌توانید از قدم‌زدن در خیابان‌های باریک و پرپیچ‌و‌خم لذت ببرید، در کافه‌ها، غذاها و نوشیدنی‌های محلی را امتحان کنید و با اهالی گرم بگیرید، بهترین موزه‌ها و گالری‌‌های هنری منطقه را ببینید و از نمایش تئاتر و حمام‌های ترکی استفاده کنید. در بخش دیگر این کشور یعنی در سواحل گرم دریای سیاه، از سواحل بکر و خلوت و بازارهای محلی لذت می‌برید و می‌توانید محصولات تازه‌ محلی از قبیل موز و پرتقال و لیمو را از فروشندگان محلی بخرید.

سفر هوایی به گرجستان

در گرجستان ۶ فرودگاه قابل استفاده برای هواپیماهای مسافرتی وجود دارد. در بین این فرودگاه‌ها، فرودگاه‌های تفلیس، باتومی و سوخومی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. در حال حاضر از تفلیس شبکه خطوط هوایی برای مقاصد باکو، ایروان، «تهران»، سوخومی، نالچیک، مینرالنی ودی، تاشکند، کیف و مسکو برقرار است.

برای سفر به گرجستان از طریق هواپیما میتوانید از فرودگاه امام خمینی به تفلیس را در مدت یک ساعت و سی دقیقه طی نمایید. برای خرید بلیط هواپیما حتما توجه کنید که بلیط مستقیم خریداری کنید. چنانچه بلیط دو مسیره خریداری کنید، مسیر یک ساعت و نیمه شما ممکن است تا بیست و چهارساعت به طول بیانجامد و هزینه شما نیز بالاتر برود. ضمنا بلیط های چارتری در ایام غیر تعطیل نیز گزینه مناسبی خواهد بود.

باتومی

باتومی یکی از زیباترین شهرهای گرجستان بوده و بهترین تفریحگاه ساحلی گرجستان به حساب می‌آید. جاذبه‌های گردشگری فراوانی در این شهر وجود دارد و اگر از جمله افرادی هستنید که به دنبال آب و هوایی دلپذیر در تابستان هستید، مطمئنا تجربه‌ای فراموش نشدنی در این شهر خواهید داشت. بازدید از پارک دولفین‌های باتومی، قدم زدن در بلوار قدیمی و زیبای باتومی، بازدید از باغ ملی گیاه شناسی باتومی، لذت بردن و هیجان تله کابین باتومی، بازدید از میدان زیبای Piazza، رفتن به میدان اروپا، بازدید از برج Alphabet Tower، بازدید از بنای عشق Ali and Nino، رفته به پارک ۶ May و بازدید از آکواریوم باتومی از جمله کارهایی است که در سفر به شهر باتومی می‌توانید انجام دهید.

شهر باتومی، بهترین تفریحگاه ساحلی گرجستان است. کسانی که به دنبال آب و هوایی دلپذیر در تابستان هستند، مطمئنا در این شهر تجربه‌ای دلپذیر خواند داشت. در این پست از زرین‌نما بلاگ به معرفی جاهای دیدنی باتومی و کارهایی که در سفر به این شهر نباید از دست داد پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

شهر باتومی امروزه به عنوان یکی از زیباترین و توریستی‌ترین شهرهای گرجستان شناخته می‌شود. این شهر با برنامه‌های بسیار دقیق دولت گرجستان توانسته است به سطح بسیار قابل قبولی از توریست‌پذیری و شهرت در بین گردشگران منطقه دست یابد و تبدیل به یکی از شهرهای محبوب گرجستان در بین گردشگران شود. در این شهر می‌توانید از انواع مجسمه‌های سنگی، ساختمان‌های رنگارنگ، و درختان نخل زیبا لذت برده و تجربه‌ای متفاوت را در استراحتگاه‌های لوکس کنار دریا داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا با کارهایی که در سفر به باتومی نباید از دست داد آشنا شوید.

رزرو هتل ۵ ستاره تفلیس

تعداد کمی هتل پنج ستاره در تفلیس وجود دارد. این هتل‌ها بیشتر در مرکز شهر قرار گرفته‌‌اند و تمامی آن‌ها امتیاز خوبی از کاربران دریافت‌ کرده‌اند. بیشتر هتل‌ های ۵ ستاره در تفلیس، اتاق‌هایی بزرگ با منظره رو به شهر و مناظر طبیعی دارند؛ از امکانات این هتل‌ها می‌توان به مواردی مثل اسپا، استخر، سونا و باشگاه بدنسازی اشاره کرد. تعدادی از این هتل‌ها، معماری خیره‌کننده و بسیار زیبایی دارند و اقامتگاه‌های شیک و مجللی هستند.

رزرو هتل ۴ ستاره تفلیس

هتل های ۴ ستاره در تفلیس،‌ مناسب‌ترین هتل‌ها برای اقامت هستند؛ چرا که این‌ هتل‌ها در مرکز شهر قرار گرفته‌اند و امکانات و خدمات متنوع و باکیفیتی ارائه می‌کنند؛ در عین حال نیز، قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند و توانسته‌اند رضایت تعداد زیادی از کاربران را جلب کنند؛ از امکانات مشترک هتل‌های چهار ستاره این شهر، می‌توان به خدمات معلولین، اتاق‌های خانوادگی و شاتل فرودگاهی اشاره کرد.

رزرو هتل ۳ ستاره تفلیس

هتل‌های سه ستاره در تفلیس در سطح شهر پراکنده شده‌اند؛ اما تعداد آن‌ها در مناطق قدیمی شهر، بیشتر است. با اینکه این ‌هتل‌ها خدمات و امکانات محدودی ارائه می‌دهند،‌ اما امتیاز‌های بالایی از کاربران دریافت کرده‌اند. بیشتر هتل های ۳ ستاره تفلیس، جزو هتل‌های ارزان هستند و معمولا چند کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارند؛ البته اغلب این هتل‌های سه ستاره به وسایل حمل‌ونقل عمومی دسترسی دارند؛ شاتل فرودگاهی و اینترنت رایگان نیز از جمله امکانات مشترک این هتل‌ها هستند.

تور گرجستان با آریابان کیش

سفر به گرجستان، سفر به شاهراه ارتباطی اروپا و آسیا می‌باشد. این کشور در مسیر جاده تاریخی راه ابریشم قرار گرفته و همواره دیدن آن برای بسیاری از افراد جذاب بوده است. یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در سفر به این کشور پر قدمت تاریخی برآورد هزینه سفر به گرجستان می‌باشد. در هنگام سفر به این کشور چه به‌صورت یک کوله‌گرد یا به همراه تور گرجستان باید برآورد درستی از هزینه‌های سفر داشت. توجه به قیمت اقامتگاه، خوردوخوراک، حمل‌ونقل، و سرگرمی‌های کشور موردنظر بسیار مهم است. در مقاله امروز سعی شد تا هزینه سفر به گرجستان با جزئیات کامل در اختیار شما قرار بگیرد. شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت تور گرجستان و اطلاعات جزئی‌تر در مورد سفر خود به این کشور زیبا، از آژانس آریابان کیش کمک‌های لازم را دریافت نمایید.

برای رزرو مناسب ترین تور گرجستان همین الان تماس بگیرید. شماره تماس: 02144669911

 

 

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *