جهانگردی

سفر به ایتالیا

کشور ایتالیا

ایتالیا یک کشور توسعه‌یافته دارای زیرساخت‌های گسترده صنعتی، تاریخ فرهنگی غنی و چندین محصول صادراتی مرغوب است. ایتالیا دارای بالاترین میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) بوده و در مقام هشتم در جهان با ۳ هزار تریلیون دلار قرار دارد.

پایتخت آن، شهر رم، با آثار باشکوه باستانی و هنر و معماری برجسته معروف است و رم پرجمعیت‌ترین شهر ایتالیا و در مقام چهارم شهرهای پرجمعیت اروپاست. دیگر شهرهای بزرگ آن عبارتند از: فلورانس، با شاهکارهای عصررنسانس مانند “مجسمه داوود” میکل آنژ و کلیسای مشهور فلورانس، ونیز، شهر رویایی کانال‌های آبی و میلان، پایتخت مد ایتالیا که دارای صنایع بسیار است. زبان رسمی این کشور، ایتالیایی است.

غذاهای عالی، چشم‌اندازهای روستایی فوق‌العاده، تاریخچه‌ای غنی و هزاران عامل دیگر دست به دست هم داده‌اند تا ایتالیا، یکی از محبوب‌ترین کشورهای دنیا برای گردشگران باشد. هر بار که به ایتالیا سفر کنید، فرق نمی‌کند که برای بار چندم باشد، مسحور زیبایی‌های طبیعی و معماری خارق‌العاده‌ این کشور می‌شوید. خیابان‌های قدیمی، جزیره‌های زیبا، منظره‌های ساحلی چشم‌نواز، آثار هنری و تاریخی به نمایش درآمده در موزه‌ها و گالری‌ها، کانال‌گردی‌های رمانتیک و غذای فوق‌العاده، تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های ایتالیا است. هیچ کس ناراضی و ناامید از ایتالیا برنمی‌شود و هر کس با توجه به سلیقه‌ خود، جاذبه‌ای که توجهش را جلب کند در ایتالیا پیدا می‌کند.

برای سر زدن به جاذبه‌های این کشور زیاد عجله کنید. برای تک تک آن‌ها حسابی وقت بگذارید و زمان مناسب و کافی برای سفر به این کشور دیدنی در نظر بگیرید. جاذبه‌های تمام نشدنی ایتالیا را نمی‌توان در یکی دو سفر کوتاه دید. مطمئنا بعد از اینکه به وطن بازگردید، باز هم مشتاق سفر به ایتالیا خواهید بود.

ویزای توریستی ایتالیا

ما در آریابان کیش خیلی راحت برای شما ویزای توریستی میگیریم و نیازی به دعوت نامه نیست. حتی در پایان مدت ویزا می توانید در ایتالیا بمانید و پناهنده شوید ولی با این کار مبلغی که برای ضمانت گذاشته اید سوخت می شود. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

مشاهده تورهای آماده ایتالیا

 

ویزای توریستی ایتالیا و بررسی آن

به طور کلی کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورهای شینگن در اعطای ویزا سخت گیری کمتری دارد. به همین جهت به متقاضیانی که سابقه سفر به حوزه شینگن را ندارند توصیه می کنیم از طریق ایتالیا اقدام به دریافت ویزای شینگن نمایند. ویزای توریستی ایتالیا – از آنجایی که کشور ایتالیا در حوزه شینگن و اتحادیه اروپا قرار دارد افرادی که ویزای توریستی ایتالیا و یا همان ویزا شینگن ایتالیا را داشته باشند می توانند به این کشور و سایر کشور های حوزه شینگن به مدت محدودی سفر کنند. ویزای توریستی کشور ایتالیا از پرتقاضاترین ویزاها است. ایرانیان بسیاری بنا بر دلایل متفاوتی از جمله سفرهای گردشگری، بازدید از نمایشگاه ها، بیزینس و آموزشهای کوتاه مدت درخواست ویزای شینگن ایتالیا را داشته اند.

انواع ویزای توریستی ایتالیا

از نکات مهم سفر به ایتالیا با هدف گردشگری انتخاب صحیح نوع ویزا است. به طور کلی ویزاهای کشورهای عضو شینگن که ایتالیا نیز جز آن ها می باشد بر اساس مدت زمان ویزا و دلیل ورود به کشور مورد مهاجرت به ۴ دسته تقسیم می شوند. چنانچه قصد کسب اطلاعات در خصوص انواع ویزای توریستی ایتالیا را دارید به صفحه انواع ویزای شینگن مراجعه فرمایید.

تمکن مالی برای ویزای ایتالیا

 اثبات تمکن مالی شخص جهت دریافت ویزای توریستی ایتالیا از مهم ترین مدارکی است که باید ارائه شود.به هیچ عنوان تمکن مالی و گردش حساب غیر واقعی را به سفارت ایتالیا ارائه ندهید، چرا که مدارک مالی در سفارت کشور ایتالیا به صورت کامل استعلام می‌شود. برای تضمین ویزای توریستی ایتالیا دو روش زیر وجود دارد :

 •  تمکن مالی مناسب

  متقاضیان ویزای توریستی ایتالیا، باید حداقل مانده حسابی بین 200 تا 250 میلیون تومان داشته باشند که تمکن مالی باید به یورو صادر شود.

 • گردش حساب بالا

  برای ویزای توریستی ایتالیا گردش حساب 3 ماه اخیر برای این کشور اهمیت دارد. در گردش حساب فرد، میزان مبالغ ورودی و خروجی و تعداد تراکنشات حائز اهمیت است.

ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه

باید بیان شود درخواست ویزای ایتالیا بدون داشتن دعوت نامه نیز امکان پذیر است. درخواست ویزای توریستی بدون دعوتنامه ایتالیا نیازمند تمکن مالی و گردش حساب قوی است. در صورتی که فرد بخواهد جهت ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه اقدام کند حتما باید محل اقامت (هتل، مسافر‌خانه و غیره) از قبل به صورت کاملا واضح مشخص شده باشد.

مدارک لازم ویزای توریستی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا، باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

مدارک ویزای توریستی ایتالیا عبارتند از:

 • پاسپورت متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار و یک صفحه خالی
 • کلیه پاسپورت های قبلی متقاضی به همراه ویزا های اخذ شده
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای توریستی ایتالیا
 • یک قطعه عکس
 • ترجمه و اصل کلیه اسناد ملکی
 • ترجمه و اصل گواهی اشتغال به کار
 • ترجمه و اصل سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • پرینت برگه وقت سفارت
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما به همراه واچر هتل
 • ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)
 • از مهمترین مدارک اخذ ویزای توریستی ایتالیا ارائه مدارک شغلی فرد متقاضی است که با توجه به شغل فرد مدارک درخواست می شوند:

الف) پزشکان، وکلا، مهندسین: پروانه مطب یا حکم کارگزینی ، نظام مهندسی ، پروانه وکالت + کارت‌های صنفی مربوطه.

ب) موجر: اجاره نامه معتبر با کد رهگیری + سند املاک مربوطه.

ج) مشاغل دولتی: حکم کارگزینی با مهر + آخرین فیش حقوقی با مهر + گواهی اشتغال به کار.

د) بازنشسته­‌ها‌: حکم بازنشستگی یا آخرین حکم افزایش حقوق، آخرین فیش حقوق.

ه) مشاغل غیردولتی‌: گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه به همراه فیش حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان (حداقل 6ماهه).

و) اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها: گواهی اشتغال به کار + روزنامه رسمی (آگهی تاسیس و آخرین تغییرات).

ز) معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار به همراه فیش حقوق .

ح) دانش آموزان، دانشجویان: گواهی اشتغال به تحصیل جهت دانش آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند.

ج) کسبه: جواز کسب یا کارت مباشرت (در صورت داشتن کارت مباشرت اصل جواز کسب الزامی است).

ی) سند ملک (در صورت عدم وجود سند ملک جهت دریافت اطلاعات برای شرایط گرفتن با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید).

 • اصل و کپی گواهی تمکن مالی متقاضی + ترجمه آن به زبان انگلیسی (این موارد شامل گردش مالی سه ماه اخیر + مهر و امضای بانک می باشد.)
 • کپی صفحه اول گذرنامه
 • اصل و کپی بلیت رفت و برگشت به ایتالیا
 • اصل و کپی بیمه مسافرتی متناسب با طول دوره اقامت فرد در منطقه شنگن
 • اصل و کپی رزرو هتل و یا محل اقامت فرد

مدت زمان جواب ویزای ایتالیا


ویزای توریستی ایتالیا
جزو ویزاهای کوتاه مدت از نوع تایپ C می باشد. مدت زمان پاسخگویی به درخواست ویزای توریستی تقریبا 15 روز کاری است و این زمان ممکن است تا 30 روز افزایش یابد. شایان ذکر است در خصوص پرونده های خاص، جهت بررسی دقیق تر شرایط ممکن است حتی بیشتر از 30 روز نیز زمان صرف گردد.

ریجکت شدن ویزای ایتالیا

به منظور اخذ ویزای شینگن ایتالیا قبل از هر اقدامی باید با یک وکیل مهاجرت مجرب در این زمینه مشورت کرد و آگاهانه نسبت به ارائه، تهیه و چیدمان مدارک اقدام کرد. نکات زیر از مواردی است که در هنگام درخواست ویزای توریستی این کشور بهتر است رعایت شوند تا باعث جلوگیری از  ریجکت شدن ویزای شینگن ایتالیا  شود:

 • بهتر است صادق بوده و در سفارت با آفیسر کاملا صادقانه صحبت کنید. تحت هیچ شرایطی اطلاعات نادرست و اشتباه ارائه ندهید چرا که علاوه بر اینکه آفیسر اجازه ریجکت کردن ویزا را دارد، اجازه دارد فرد را تا 10 سال از اخذ هرگونه ویزا در این کشور محروم کند.
 • جهت آنکه اطمینان خاطر  آفیسر از اینکه نمی خواهید در این کشور پناهنده شوید و هدف شما فقط سفر تفریحی و گردشگری است باید مدارک لازم مبنی بر بازگشت به کشور خود را ارائه دهید. زیرا یکی از مواردی که منجر به ریجکتی ویزای ایتالیا می شود عدم اطمینان آفیسر از بازگشت متقاضی به کشورش است.
 • تمکن مالی قوی ارائه دهید تا افسر رسیدگی به پرونده از اینکه از عهده مخارج سفر خود برخواهید آمد مطمئن شود.
 • هنگام مصاحبه بدون استرس و با اعتماد به نفس بالا صحبت کنید و انگیزه سفر خود را کاملا واضح بیان کنید.
 • عدم ارائه ی تمکن مالی قوی مانند پرینت گردش حساب و سند ملکی معتبر و همچنین ارائه مدارک ناقص، متناقض و غیر شفاف ممکن است درصد ریجکت شدن ویزای ایتالیا شما را افزایش دهد. جهت رفع ریجکتی ویزای شینگن کلیک فرمایید.

نکات ویزای ایتالیا

 • ارائه اصل تمامی مدارک مربوط به ویزای ایتالیا به شرکت قصران گشت الزامیست. تمام مدارک ارائه شده تا پایان سفر نزد آریابان کیش باقی می‌ماند.
 • وقت سفارت اعلام شده از جانب آریابان کیش غیر قابل تغییر می باشد.
 • درصورت صلاح‌دید کارشناسان یا سفارت مربوطه، مسافر موظف به ارائه مدارک تکمیلی است.
 • لزوم ارائه ضمانت نامه بانکی جهت بازگشت از سفر و مبلغ آن به ازای هر نفر پس از بررسی مدارک متقاضی به ایشان اعلام می‌گردد.
 • با توجه به اینکه کلیه مدارک ارائه شده توسط شرکت مجری و سفارت مورد استعلام قرار می‌گیرد، توصیه می‌گردد، کلیه مدارک مستند و قابل استعلام باشند.
 •  رزرو هتل و یا اجاره نامه مکانی را که در ایتالیا قصد استقرار در آن را دارید ارائه دهید تا افسر از اینکه محلی برای اقامت دارید مطمئن شود.
 • در تهیه گواهی عدم سوء پیشینه به هیچ عنوان سهل انگاری نکنید، زیرا در صورتیکه آفیسر پرونده متوجه شود فرد متقاضی دارای سابقه کیفری است با درخواست او موافقت نمی شود.

ویزای تحصیل در ایتالیا

بسیاری از دانشجویان به دنبال یک مقصد تحصیلی در خارج از کشور هستند که تحصیلات را با هزینه کم یا رایگان ارائه دهد. بسیاری از کشورهای اروپایی وجود دارند که آموزش را با قیمت پایین ارائه می دهند. اکثر دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی یک سیستم آموزشی غنی و فرصت های شغلی را به دانشجویان ارائه می دهند.کشورهای اروپایی یا در زمینه پذیرش دانشجویان خارجی سخت‌گیر هستند و یا دانشگاه‌های برجسته‌ای ندارند. اما ایتالیا با داشتن دانشگاه‌های رده بالا و آسانی در اخذ ویزای تحصیلی، گزینه‌ای بی‌نظیر برای کسانی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور و به ویژه اروپا هستند.

با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، شما می‌توانید در کلیه کشورهای منطقه شینگن بدون محدودیت سفر کنید و از امتیازات یک کشور تاریخی و برتر اروپایی بهره‌مند شوید.
ایتالیا یکی از کشورهای برتر برای پیشبرد تحصیلات عالی و بنیان‌گذاری زندگی حرفه‌ای موفق است. دانشگاه‌های ایتالیا به خاطر ارائه آموزش‌های بین‌المللی، تسهیلات تحقیقاتی پیشرو، امکانات کاری برجسته، کارآفرینی و ادامه تحصیل معروف هستند.
مراکز آموزشی عالی ایتالیا از مراکز تحقیقاتی پیشرفته‌ترین در اروپا هستند. ایتالیا نیز به دلیل فرهنگ پذیرش دانشجویان از کشورهای متفاوت جهان شناخته شده است. دانشجویان بین‌المللی عمدتاً در دانشگاه‌های شهرهایی مانند میلان، رم و غیره تحصیل می‌کنند.
گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا را می‌توان گام مهمی در فرآیند اعزام دانشجو به ایتالیا دانست. سفارت ایتالیا در ایران نیز از نظر آسانی در صدور ویزای تحصیلی از بهترین سفارت‌ها در ایران است.
عدم سخت‌گیری در مرحله مصاحبه، رزرو زمان در نزدیک‌ترین فرصت برای صدور ویزای تحصیلی، از ویژگی‌های برجسته سفارت ایتالیا در ایران است. هنگامی که دانشجویان زمان سفارت را به صورت آنلاین گرفته و در روز مقرر به سفارت ایتالیا مراجعه می‌کنند، باید مدارک خاصی را همراه خود داشته باشند. اگر در فرصت مناسبی برای کسب بورسیه تحصیلی، گرفتن ویزا و انجام امور مرتبط اقدام کنید، برای مهاجرت تحصیلی راه آسانی خواهید داشت.

چرا به ایتالیا سفر کنیم؟

غنای فرهنگی

اولین چیزی که در ایتالیا توجهتان را جلب می‌کند، غنای فرهنگی و هنری است. ایتالیا مرکز امپراتوری روم و زادگاه رنسانس، نشانه‌های فراوانی از این غنای فرهنگی را به رخ مسافران می‌کشد. در ایتالیا می‌توانید در مقابل تندیس داوود میکل‌آنژ بایسیتد یا نققاشی‌های دیواری بی‌نظیر سیستین شپل را تماشا کنید و از عظمت و شکوه آن به وجد بیایید. ایتالیا بیش از هر کشور دیگری در زمین، جاذبه‌ها و آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو دارد و تعداد جاذبه‌های فوق‌العاده‌ آن که ارزش دیدن دارند، از حدواندازه بیرون است.

سبک بی‌رقیب

ایتالیا علاوه بر اینکه سرزمین هنرمندان بزرگ دنیا است، از نظر مد و استایل نیز در دنیا پیشرو است. خاستگاه برندهایی چون پرادا، ماسیمو بتورا و رنزو پیانو، در زمینه‌ مد و پوشاک، بی‌رقیب است. مد و زیبایی، بخش مهمی از جنبه‌های زندگی روزمره‌ را تحت‌تاثیر قرار داده است.

جشن‌های بی‌پایان و غذاهای لذیذ

ایتالیا سرزمین جشن‌های بی‌پایان و غذاهای لذیذ است. بسیاری از غذاهای ایتالیایی در سراسر دنیا محبوب‌اند و حتی به رژیم غذایی روزمره‌ مردم دنیا اضافه شده‌اند. علاوه بر این، بهترین رستوران‌های دنیا که شهرت جهانی دارند و جوایز مختلفی از جمله ستاره‌ میشلن را از آن خود کرده‌اند، در ایتالیا حضور دارند.

چشم‌اندازهای طبیعی فوق‌العاده

ایتالیا بسیار فراتر از گالری‌های هنری و رستوران‌های مجلل است. این کشور دیدنی یکی از شاهکارهای طبیعت است و تنوع جاذبه‌های طبیعی آن، حیرت گردشگران را برمی‌انگیزد. از مناطق کوهستانی و یخچال‌ها و غارهای دیدنی گرفته تا سواحل آرام و دنج و آفتابی.

آب‌ و‌ هوای ایتالیا

ایتالیا از نظر آب‌وهوایی نیز بسیار متنوع است. مناطق شمالی تقریبا آب‌وهوای نیمه استوایی مرطوب دارند که نسبتا خنک و ملایم است. نواحی ساحلی دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است. درمجموع می‌توان گفت که این کشور آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد. تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های خنک و مرطوب، از ویژگی‌های آب‌وهوای بیشتر مناطق این کشور است. زمستان‌ها در ایتالیا و در مناطق شمالی و کوهستانی، سرد و مرطوب است. گاهی هوای سرد از شمال اروپا تا نواحی جنوبی ایتالیا کشیده می‌شود و در بیشتر کوهستان‌ها برف می‌بارد. سواحل معمولا گرم باقی می‌مانند که این به‌دلیل دمای بالای آب‌ دریا است.

تابستان‌های ایتالیا گاهی بسیار گرم می‌شود به‌خصوص در نواحی جنوبی. دمای هوا در این مناطق در تابستان بین ۲۸ تا ۳۳ درجه سانتی‌گراد است ولی گاهی تا ۴۰ درجه هم می‌رسد. آب‌وهوای مدیترانه‌ای در ایتالیا، دچار تغییرات محلی نیز می‌شود. نواحی ساحلی که با آب‌های گرم دریا و کوهستان احاطه شده‌اند، گرم هستند و البته وزش نسیم از گرمای هوای آن‌ها می کاهد. نواحی کوهستانی معمولا خنک‌تر هستند و آسمان صاف‌تری دارند ولی گاهی طوفان و بارندگی در آن به وقوع می‌پیوندد.

بهترین زمان سفر به ایتالیا

انتخاب بهترین زمان سفر به ایتالیا، یک معضل لذت‌بخش است. هر زمان از سال که به ایتالیا سفر کنید، بدون شک از آن لذت می‌برید. هرکدام از مناطق ایتالیا در هر فصل از سال، جاذبه‌هایی دارند که ارزش سفر کردن دارند. بنابراین زمان سفرتان را باید با توجه به مقصدی که در ایتالیا در نظر دارید و جاذبه‌هایی که دوست دارید ببینید، انتخاب کنید.

اگر برایتان امکان‌پذیر است از سفر در تابستان که فصل شلوغ گردشگری در ایتالیا است، اجتناب کنید.

ورزش‌های زمستانی در ایتالیا

شاید ایتالیا به‌عنوان مقصدی برای ورزش‌های زمستانی مشهور نباشد ولی گردشگاه‌های زمستانی فراوانی دارد که اسکی‌بازان و مشتاقان را از سراسر دنیا به سوی خود می‌خواند. این کشور ۱۸ قله‌ بلند دارد و منطقه‌ کوهستانی آن در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. حتی یک دوره المپیک زمستانی در این کشور برگزار شده است. قبلا، بیشتر گردشگران زمستانی ایتالیا را فقط خود ایتالیایی‌ها تشکیل می‌دادند ولی اکنون این آمار به نسبت مساوی بین گردشگران داخلی و بین‌المللی تقسیم شده است.

گردشگاه‌های کوهستانی ایتالیا، با کلبه‌های جذاب و هتل‌های پنج‌ ستاره و کافه‌های سنتی با غذاهای لذیذ و داغ محلی در فصل زمستان میزبان گردشگران هستند. بنابراین اگر تفریحات این‌چنینی را دوست دارید، با خیال راحت می‌توانید فصل زمستان را برای سفر به ایتالیا انتخاب کنید.

بهار در ایتالیا

فصل بهار یکی از بهترین موقعیت‌های سال برای سفر به ایتالیا است. در نواحی گرم‌تر، کم کم بساط تفریحات ساحلی و تابستانی برپا می‌شود. در شهرهای بزرگ، گردشگری دوباره رونق بیشتری می‌گیرد و به همین دلیل باید بلیط بسیاری از گالری‌ها و جاذبه‌های مدرن را از قبل تهیه کنید. ونیز، یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در ایتالیا، در فصل بهار در زیباترین حالت خود قرار دارد. گرچه فصل شلوغ گردشگری در ایتالیا نیست ولی قیمت‌ها بالاتر می‌رود ولی از تابستان ارزان‌تر است.

تابستان‌های گرم ایتالیا

در تابستان، مدرسه‌ها تعطیل است و فستیوال‌های ملی و رویدادهای فرهنگی و هنری زیادی در سراسر این کشور برپا می‌شود. این فصل، شلوغ‌ترین فصل سال در ایتالیا است. علاوه بر گردشگران، اهالی خود ایتالیا برای فرار از گرما به مناطق ساحلی می‌روند. در واقع این نواحی ساحلی بسیار شلوغ‌تر از حلات عادی می‌شوند و غیر از گردشگران بین‌المللی، گردشگران داخلی هم دارند.

پاییز زیبای ایتالیا

در فصل پاییز هم تعداد گردشگران کمتر می‌شود و هم دمای هوا پایین می‌آید. قیمت‌های کمتر را بیش از همه در نواحی روستایی لمس می‌کنید ولی در شهرهای بزرگ هم کاهش قابل توجهی دارند. در نواحی گرم‌تر ایتالیا، دمای هوا تا اوایل پاییز هنوز برای شنا مناسب است. بعد از بهار، پاییز یکی دیگر از فصل‌های ایدئال برای سفر به این کشور است. اگر بازارچه‌های محلی را دوست دارید و دلتان می‌خواهد در شهرهای کوچک قرون‌وسطایی قدم بزنید، حتما در فصل پاییز به این مناطق سفر کنید. در این فصل، کشاورزان محلی بهترین و تازه‌ترین محصولات خود را عرضه می‌کنند و بازارچه‌ها حال و هوای دیگری دارند. قارچ‌های محلی، انگور و زیتون از مهم‌ترین محصولاتی است که در این بازارچه‌ها خواهید دید.

این فصل برای بازدید از مناطق باستانی نیز مناسب است و با خیال راحت و به دور از جمعیت زیاد گردشگران و ازدحام و همهمه‌ آن‌ها می‌توانید در این مناطق باستانی بگردید و لذت ببرید. البته فراموش نکنید که در این فصل، احتمال بارندگی وجود دارد.

هزینه‌های سفر به ایتالیا

هزینه‌ اقامتگاه‌ها

هزینه‌ اقامت در خوابگاه‌ها و هاستل‌ها کمتر از هتل های ایتالیا است. بیشتر هاستل‌ها ملحفه و وای‌فای رایگان دارند. جایگزین بهتر برای هتل، پیدا کردن اقامتگاه در سایت Airbnb است. می‌توانید یک اتاق اشتراکی یا آپارتمانی کامل را کرایه کنید.

هتل‌های معروف ایتالیا

در تمامی شهرهای مورد علاقه گردشگران سفر به ایتالیا هتل‌های زیاد با امکانات مختلف و هزینه‌های متفاوت وجود دارد، چند نمونه از هتل‌ها با قیمت مناسب‌تر و دسترسی آسان در زیر آمده است: هتل اسپلندید رویال یا Hotel Splendide Royal هتل ۵ ستاره در رم دارای اتاق‌ها با آپشن‌های مختلف، صبحانه بوفه، دسترسی اینترنت رایگان

هتل ریجنت رم یا (Regent Hotel Roma)

هتل ۴ ستاره، دارای دو رستوران و دسترسی رایگان به اینترنت، پیاده روی کوتاه تا ایستگاه مترو هتل کوئیرینال یا (Hotel Quirinale) هتل ۴ ستاره در رم دارای اتاق‌ها با آپشن‌های مختلف، صبحانه بوفه، دسترسی اینترنت رایگان

هتل ناونا کالرز یا (Navona Colors Hotel) هتل ۳ ستاره در منطقه باروک رم، نزدیک به میدان معروف پیزا، دسترسی رایگان به اینترنت

هتل آگلی آرتیستی یا (Hotel Agli Artisti) هتل ۴ ستاره نزدیک به ایستگاه قطار، در فاصله کم با مناطق دیدنی شهر رم با دسترسی رایگان به اینترنت.

اگر علاقمند به اجاره آپارتمان در رم باشید، برای کم کردن هزینه سفر به ایتالیا، از شرکت‌های معاملات مسکن ایران که با ایتالیا در ارتباط هستند کمک بخواهید. امکان اجاره کردن خانه در رم از طریق آن‌ها وجود دارد. از طریق آن‌ها می­‌توانید از قیمت اجاره خانه در رم مطلع شوید و شرایط کرایه کردن اجاره آپارتمان ارزان در رم را جویا شوید. قیمت‌های پایه برای اجاره یک هفته از ۲۵۰۰ یورو به بالا شروع می‌­شود، در صورت مشارکت با هم‌سفران در این اتاق‌ها، از هزینه‌های سفر شما کاسته خواهد شد. البته داشتن ویزای توریستی ایتالیا جهت گرفتن اقامت آپارتمانی لازم است.

هزینه‌ غذا

ایتالیا را به خاطر آشپزی بی‌نظیرش می‌شناسند. پاستای تازه، نان‌های محلی، گوجه‌های خوشمزه، پیتزا، جلاتو و سایر مواد غذایی مشهور ایتالیایی را باید در طول سفرتان امتحان کنید. هرجای ایتالیا که بروید به‌راحتی می‌توانید غذایی بسیار لذیذ و البته گران بخورید. البته اگر تلاش و جست‌وجو کنید می‌توانید با پرداخت هزینه معقول نیز در ایتالیا غذا بخورید.

هزینه‌ حمل و نقل عمومی

بهترین راه برای حمل و نقل بین شهری در ایتالیا و سر زدن به گوشه و کنار این کشور، استفاده از خط آهن گسترده‌ این کشور است. قطارهای پرسرعت مثل یورواستار هزینه بیشتری نسبت به قطارهای کندتر منطقه‌ای دارند. برای مسافت‌های طولانی وقتی زمان کمی در اختیار دارید، می‌توانید از  ایرلاین‌های ارزان مثل ریان‌ایر و ایزی‌جت استفاده کنید. حمل‌ونقل عمومی در شهرها، قیمت‌های مناسبی دارد. سرویس اوبر نیز در شش شهر بزرگ ایتالیا فعال است.

هزینه‌ فعالیت‌های تفریحی

بیشتر جاذبه‌ها و موزه‌ها در ایتالیا چند ده یورو هزینه‌ ورودی دارند. اگر می‌خواهید در این جاذبه‌ها از تورهای همراه با راهنما استفاده کنید، باید مبلغ بیشتری برای جاذبه‌ها در نظر بگیرید. بعضی از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ تور، اگر چندین جاذبه را با هم رزرو کنید، تخفیف‌های خوبی برایتان در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، اگر قصد دارید در ایتالیا به جاذبه‌های فراوانی سر بزنید، کارت‌های گردشگری بگیرید. این کارت‌های گردشگری که در شهرهای مختلف ارائه می‌شوند تخفیف‌های قابل توجهی برای بازدید از موزه‌ها، تورها و جاذبه‌ها دارند. این کارت‌ها به‌نحوی قیمت‌گذاری می‌شوند که اگر قصد داشته باشید از جاذبه‌های زیادی بازدید کنید، خرید آن‌ها برایتان به‌صرفه است به‌جای اینکه برای هر جاذبه بلیط جداگانه بگیرید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

ایتالیا یک مقصد گردشگری نسبتا گران است. ولی با به کار بستن چند نکته می‌توانید هزینه‌های سفرتان را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. بسیاری از این توصیه‌ها را می‌توانید در همه‌ مقصدهای گردشگری مورد توجه قرار دهید. مثلا سفر در فصل خلوت سال یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها برای کاهش هزینه‌ها است. در فصل‌های خلوت، هزینه‌ پروازها و اقامتگاه‌ها به کمترین مقدار خود می‌رسد. یا در شهرهای بزرگ می‌توانید کارت‌های مخصوص گردشگری بگیرید که شامل تخفیف‌های ویژه برای بازدید از جاذبه‌ها و سر زدن به رستوران‌ها و… است و علاوه بر این، از این کارت‌ها می‌توانید برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیز استفاده کنید.

تعداد مسافر اقامتگاه هزینه بلیت هواپیما
(متوسط هزینه بلیت دوطرفه)
حمل و نقل عمومی کل هزینه‌ها
تک نفره ۷۴ تا ۳۸۸ دلار در هر شب
با میانگین ۱۱۱ دلار
۷۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار ۴۷ تا ۱۱۹ دلار
برای هر نفر
بلیت یک طرفه مترو ۱.۵۰ یورو
۱۱۲۱ دلار
زوج ۷۴ تا ۳۸۸ دلار در هر شب
با میانگین ۱۱۱ دلار
۷۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار ۴۷ تا ۱۱۹ دلار
برای هر نفر
بلیت یک طرفه مترو ۱.۵۰ یورو
۲۰۱۳ دلار
خانواده (۴ نفره) ۷۴ تا ۳۸۸ دلار در هر شب
با میانگین ۱۱۱ دلار
۷۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار ۴۷ تا ۱۱۹ دلار
برای هر نفر
بلیت یک طرفه مترو ۱.۵۰ یورو
۳۷۷۴ دلار

جاذبه‌‌های گردشگری در ایتالیا

ایتالیا کشوری است که در فهرست علاقمندی گردشگری بسیاری از مسافران در سرتاسر جهان قرار دارد. زیرا ایتالیا همه چیزهایی که برای گردشگران جذاب است را، دارد: غذاهای افسانه‌­ای، شهرهای مدرن و مجلل، کوه‌های بلند و سواحل زیبا و سایت‌های تاریخی باستانی. شما به راحتی می­‌توانید وسایل لازم برای یک تعطیلات ده روزه به یاد ماندنی در سفر به ایتالیا را با خود بردارید وسه شهر مطلوب گردشگران ایتالیا، یعنی رم، فلورانس و ونیز را بازدید کنید.

با ده روز اقامت، شما به اندازه کافی برای بازدید از این سه شهر ودیدنی‌های ونیزو جاهای دیدنی رم وقت دارید و می­‌توانید یک سفر سریع به یک مقصد دیگر که در همان نزدیکی­‌ است، یعنی توسکانی را هم اضافه کنید. کارهایی که در سفر به ایتالیا باید انجام دهید:

 • با یک گاندولا در امتداد کانال‌های آبی ونیز قایق سواری کنید.
 • به بالای دئومو در فلورانس بروید.
 • با یک تور از شهرستان آتشفشانی (Pompeii) بازدید کنید.
 • یک پیاده‌روی لذت بخش در سرزمین پنج شهر یا(Cinque Terre) داشته باشید.
 • در غروب زیبای جزیره کاپری در آب‌های آبی آن شنا کنید.
 • با یک تور دوچرخه سواری تاکستان‌های توسکانی را از نزدیک ببینید.
 • از اجرای اپرا در تاتر ماسیمو در پالرمو لذت ببرید.

جاهای دیدنی ایتالیا

ایتالیا به‌عنوان زادگاه امپراتوری روم و رنسانس، تعجبی ندارد که از نظر شاهکارهای هنری و معماری، در دنیا نظیر نداشته باشد. این کشور، بیش از هر کشور دیگر، آثار و جاذبه‌های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو دارد. البته برترین جاذبه‌های ایتالیا فقط به هنر و معماری محدود نمی‌شود.این کشور با دریاچه‌ها، کوهستان‌ها و سواحل جذاب و رویایی مزین شده است و جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا آشنا می‌شویم که آوازه‌ آن‌ها در سراسر دنیا پیچیده است و مردم را از گوشه و کنار دنیا به سوی خود می‌کشاند.

کلوسئوم

ایتالیا

برای کسانی که به ایتالیا سفر می‌کنند، کلوسئوم یکی از جاذبه‌هایی است که به هیچ عنوان نباید از دست بدهند. این آمفی‌تئاتر بزرگ باستانی، بزرگترین بنا در نوع خود است که توسط امپراتوری روم ساخته شده و به‌عنوان یکی از مدل‌های ساخت ورزشگاه‌ها حتی در دوران مدرن، مورد استفاده قرار می‌گیرد و الهام‌بخش معماران است.

این بنا به‌عنوان یک مکان عمومی برای برگزاری مراسم و نمایش‌ها و رقابت‌های مختلف ساخته شد. حتی جنگ‌ها ونبردهای دریایی نیز در این آمفی‌تئاتر به نمایش درآمده است. این سازه یک کف چوبی به ابعاد ۸۳ در ۸۴ متر داشته است. زیر این کف چوبی، دو طبقه تونل، اتاق، سلول و مسیر عبور گلادیاتورها، کارگران، حیوانات وحشی و انباری تعبیه شده بود.

این سازه‌ دیدنی، تضاد جالبی با بناهای مدرن اطرافش دارد و یکی از یادگاری‌های ارزشمند دوران روم است که حوادث تاریخی فراوانی را از سر گذرانده است.

کانال‌های ونیز

ایتالیا

گاندولا سواری در کانال‌های ونیز یکی از سنت‌های فراموش‌نشدنی مسافران ونیز است و قرن‌ها است که مسافران این منطقه، از این جاذبه‌ لذت می‌برند. ونیز، شهری متشکل از جزیره‌های متعدد است و کانال‌ها، خیابان‌های اصلی آن را تشکیل می‌دهند. این کانال‌ها مثل هزارتو از طریق پل‌هایی به هم متصل می‌شوند و گذرگاه‌های باریکی بین آن‌ها وجود دارد. در کنار کانال‌ها، ساختمان‌های قدیمی وجود دارد که صدها سال بدون هیچ تغییری باقی مانده‌اند و بر جذابیت رمانتیک ونیز افزوده‌اند. کانال بزرگ ونیز، یکی از مشهورترین کانال‌ها است و یکی از جاذبه‌هایی که بیش از همه مسافران در آن عکاسی می‌کنند. بهترین راه برای تماشای کاخ‌‌ها و بناهای دیدنی اطراف کانال، سوار شدن یکی از اتوبوس‌های آبی و گشت‌وگذار در کانال است.

پمپئی

ایتالیا

آتش‌فشان کوه وزوو، که هنوز فعال است، درست مشرف به شهری باستانی قرار دارد که زمانی توسط همین آتش‌فشان در سال ۷۹ میلادی ویران شد. این فوران مهیب گرچه شهر پمپئی را نابود کرد ولی بسیار از آثار هنری شهر مثل موزاییک‌ها، فرسکوها و تندیس‌ها باقی‌ماندند و در مواد مذاب مدفون شدند. چندین قرن  است که عملیات حفاری در این منطقه انجام می‌شود و بقایایی از بازارها، خانه‌ها، حمام‌ها، معباد، تئاترها، خیابان‌ها و ساکنان این منطقه کشف شده است. گردشگران می‌توانند در تورهای بازدید از این منطقه‌ باستانی شرکت کنند و معماری رومیان را که یادگاری از بیش از دو هزار سال پیش است، ببینند.

برج کج پیزا

ایتالیا

برج کج پیزا یکی از چندین جاذبه‌ مهم شهر پیزا است ولی این برج به خاطر کج بودن سازه، در سراسر دنیا مشهور است. در دهه‌ ۱۱۰۰ میلادی، ساخت برج آغاز شد و فرورفتگی زمین که منجر به خم شدن برج شده، وقتی آغاز شد که ساخت برج به طبقه‌ سوم رسیده بود. قبل از مرمت‌های دهه‌ ۱۹۹۰، پیش‌بینی شده بود که برج تا سال ۲۰۰۰ فرو می‌ریزد. امروزه گردشگران می‌توانند از پلکان برج بالا بروند و چشم‌اندازهای زیبایی از شهر را از آنجا تماشا کنند. این برج در میدانی تاریخی قرار گرفته که اطراف آن بناهای تاریخی و کلیسای قدیمی وجود دارد و حال‌وهوای آن بسیار دوست‌داشتنی و جذاب است. همه‌ این بناها به‌تنهایی یک جاذبه‌ گردشگری جذاب هستند که ارزش وقت گذاشتن و تماشا کردن دارند.

دریاچه‌ کومو (Como)

ایتالیا

دریاچه‌ کومو یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایتالیا است. این دریاچه با مناطق کوهستانی احاطه شده و شهرهای کوچک و زیبای کوهستانی در اطراف آن قرار دارد. اینجا از دوران روم، مقصدی برای ثرورتمندان بوده و ویلاهای بسیار شیک و مجللی دارد و دارای تعدادی کاخ است که بعضی از آن‌ها با باغ‌های سرسبز احاطه شده‌اند. در این شهرهای تفریحی زیبا، یک صومعه‌ قدیمی متعلق به قرن یازدهم هم وجود دارد.

ساحل آمالفی

ایتالیا

ساحل آمالفی یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این پهنه‌ وسیع و زیبا از ساحل در جنوب ناپل قرار دارد. شهرهایی در دامنه‌های کوه‌های منتهی به دریا ساخته شده‌اند. از مهم‌ترین شهرهای این منطقه می‌توان آمالفی و پوسیتانو را نام برد. آمالفی یک کلیسای جامع با گنبد رنگی دارد.  این منطقه را می‌توانید از مسیرهای جاده‌ای بگردید و به شهرهای مختلف آن سر بزنید. یا با قایق به این منطقه سفر کنید تا آن را از زاویه‌ای دیگر ببینید و از تماشای مناظر خیره‌کننده، لذت ببرید.

جزیره‌ البا (Elba)

جزیره‌ البا، تاریخچه‌ای طولانی دارد و طی قرن‌های متمادی، محل سکونت گروه‌های مختلف قومی بومی و غیربومی بوده است. احتمالا مشهورترین ساکن این جزیره ناپلئون بود که در سال ۱۸۱۴ به البا تبعید شد. خانه‌های زمستانی و تابستانی ناپلئون هنوز پابرجا مانده‌اند و تورهای عمومی برای بازدید به آن‌ها دسترسی دارند. سومین جزیره‌ بزرگ ایتالیا، بیش از ۱۵۰ ساحل نیز دارد از پهنه‌های وسیع ساحلی گرفته تا پناهگاه‌های ساحلی کوچک.

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (Duomo Santa Maria del Fiore)

ایتالیا

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره، به‌عنوان یکی از بهترین کلیساهای جامع دنیا مشهور است. این کلیسا، جذابیت خاصی به افق شهری فلورانس داده و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا است. این کلیسا بین قرن‌های ۱۳ تا ۱۵ ساخته شده است. گنبد بنا بسیار چشمگیر و زیبا است که در سال ۱۴۳۴ توسط فیلیپو برونلچی کامل شده است.

برج ناقوس کلیسا در نزدیکی آن و در میدان پیازا دل دومو قرار دارد و نمایی به سبک معماری رمانسک توسکانی دارد. این برج را معماری به نام جیوتو طراحی کرده است و ۸۲ متر طول دارد و می‌توانید از پله‌های آن بالا بروید. تعداد پله‌های آن ۴۱۴ پله است و به سکوی بازدیدی منتهی می‌شود که چشم‌اندازهای بی‌نظیری از شهر دارد.

منطقه‌ ساحلی سنک تر (Cinque Terre)

ایتالیا

 

سنک تر یک منطقه‌ ساحلی جذاب و زیبا است که تپه‌های بلند و صخره‌های مرتفع دارد. این تپه‌ها و دهکده‌های ساحلی مشرف به دریای مدیترانه قرار گرفته‌اند. سنک تر مجموعه‌ای از پنج دهکده‌ زیبا و رویایی است که با وسایل مختلفی قابل دسترسی هستند. این پنج دهکده از طریق راه‌های پیاده‌روی، خط آهن یا جاده‌های زیبای دامنه‌ تپه به هم متصل می‌شوند. پیاده‌گردی بین دهکده‌ها یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های تفریحی گردشگران در این منطقه است و فرصتی برای آن‌ها فراهم می‌کند تا از زیبایی طبیعت اطراف و خانه‌ها و سبک زندگی روستایی لذت ببرند. با وجود تغییرات مدرن، این دهکده‌ها تا حدودی حال‌وهوای سنتی خود را حفظ کرده‌اند.

واتیکان

ایتالیا

واتیکان، یک دولت‌شهر مستقل در قلب شهر رم است. این کشور مستقل ۴۴ هکتار وسعت و هزار نفر جمعیت دارد و از نظر وسعت و جمعیت، کوچک‌ترین کشور دنیا است. در محدوده‌ شهر واتیکان، آثار تاریخی و فرهنگی زیادی وجود دارد که همگی آن‌ها جزو برترین جاذبه‌های گردشگری نه‌تنها در ایتالیا بلکه در کل دنیا هستند. کلیسای سنت پیتر، سیستین شپل و موزه‌ واتیکان چند نمونه از مشهورترین جاذبه‌های واتیکان و ایتالیا است که هیچ گردشگری دوست ندارد ایتالیا را بدون دیدن آن‌ها ترک کنید. موزه‌ واتیکان، میزبان تعدادی از مشهورترین آثار هنری و مجسمه‌سازی است.

گالری اوفیتزی

ایتالیا

گالری اوفیتزی علاوه بر اینکه یکی از مشهورترین موزه‌های هنری دنیا است، بهترین جا برای آشنایی با هنر رنسانس ایتالیایی است. این گالری میزبان مجموعه‌ای از آثار برترین هنرمندان غربی است ولی ارزشمندترین مجموعه‌ آن، نمایش قدم‌به‌قدم رشد نقاشی در ایتالیا است که بین قرن چهاردهم تا شانزدهم اتفاق افتاده است. در این موزه می‌توانید اولین و آخرین آثار هرکدام از هنرمندان را ببینید. مجموعه‌ای از آثار هنری مذهبی در این موزه نگهداری می‌شود که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست. یکی از معروف‌ترین آثار گالری، تولد ونوس اثری از بوتیچلی است.

پارک ملی گرن پارادیزو (Gran Paradiso)

پارک ملی گرن پارادیزو، یک مقصد گردشگری جذاب است که مناظر کوهستانی فوق‌العاده‌ای دارد و فرصت‌های بی‌نظیری برای پیاده‌گردی و کوه‌پیمایی در دل طبیعت و در مسیرهای زیبا با چشم‌اندازهای عالی دارد. این پارک ملی در ابتدا با هدف محافظت از جمعیت بزهای کوهی و حیات وحش پایه‌گذاری شد و امروزه زیستگاهی حفاظت شده برای بسیاری از گونه‌های جانوری از جمله بیش از ۱۰۰ نوع پرنده است. در این پارک، فعالیت‌های تفریحی فصلی برای گردشگران وجود دارد. در تابستان تفریحاتی مثل پیاده‌گردی، در پاییز گشت‌وگذار در انبوه درختان هزار رنگ، در زمستان اسکی و پاچیله و در فصل بهار، عکاسی از گل‌های زیبای بهاری در این پارک ملی رایج است.

قصر دوک (Palazzo Ducale)

قصر دوک که در بین اهالی با نام Palazzo Ducale مشهور است، یک بنا به سبک معماری رنسانس در شهر اوربینو است. این کاخ در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده است و بنایی بسیار باشکوه است که در بیشترین حالت، ۶۰۰ نفر در آن سکونت داشتند. امروزه این کاخ به روی عموم گشوده است و بسیاری از اتاق ها و تالارهای آن به‌شکل اصلی خود یعنی همان شکلی که در قرن پانزدهم بود، مرمت و بازسازی و تزیین شده است. این کاخ میزبان گالری ملی Palazzo Ducale است که در آن آثار ارزشمندی از نقاشی رنسانس به نمایش درآمده است.

بازیلیکای سنت مارک

ایتالیا

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در ونیز، کلیسای سنت مارک است. همه‌ گردشگرانی که به ونیز سفر می‌کنند بدون تردید و بدون معطلی خود را به میدان مشهور سن مارکو می‌رسانند و درست در مقابل کلیسا قرار می‌گیرند. بنای این کلیسا به‌تنهایی یک اثر هنری بی‌نقص است که با ترکیبی از سبک‌های مختلف معماری متاثر از امپراتوری بیزانس طراحی شده است. این سبک معماری، ارتباط تنگاتنگ تجاری ونیز با شرق را نشان می‌دهد. مهم‌ترین بخش‌های فضای داخلی وسیع این کلیسا یکی موزاییک‌ها و دیگری محراب آن است که با طلا و جواهرات تزین شده است.

فواره تروی (Trevi Fountain)

یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های شهر رم، فواره تروی است. این فواره در سال ۱۷۶۲ توسط نیکولا سالوی ساخته شد. تندیس‌هایی از نپتون، خدای آب و دریا و مخلوقات دریایی در حال نبرد در این آب‌نمای زیبا ساخته شده است. بر اساس باورها و افسانه‌های محلی، هر کسی یک بار سکه در این آب‌نما بیندازد دوباره به رم بازخواهد گشت و هر کسی دو سکه در آن بیندازد با یکی از اهالی شهر آشنا می‌شود و رابطه‌ عاشقانه‌ای خواهد داشت. شب‌ها، این آب‌نما که به زیبایی نورپردازی شده، روشن می‌شود و یکی از جذاب‌ترین صحنه‌های رمانتیک شهر را ایجاد می‌کند.

کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه (Santa Maria delle Grazie)

کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه در شهر میلان قرار دارد. بنای این صومعه و کلیسا، به سبک معماری رنسانس ساخته شده است و جزییات زیبا و دقیقی مثل تالار اصلی مزین و ورودی روشن و نورپردازی شده دارد. این کلیسا میزبان یکی از مهم‌ترین نقاشی‌های دیواری دنیا به نام شام آخر است که اثری از لئوناردو داوینچی است. بسیاری از گردشگران فقط برای دیدن این نقاشی از این کلیسا بازدید می‌کنند.

پانتئون

ایتالیا

پانتئون یا معبد خدایان، یک معبد قدیمی رومی است که امروزه به کلیسا تبدیل شده است. این کلیسا در رم قرار دارد. بنای فعلی، توسط امپراتور هادریان تکمیل شده است. معبد پانتئون، یکی از بناهای باستانی رومی است که به‌خوبی حفظ و نگهداری شده است در حالی که این بنا در طول تاریخ همواره مورد استفاده بوده است. از قرن هفتم میلادی این معبد به‌عنوان کلیسا مورد استفاده قرار می‌گیرد و آن را اهالی شهر، سانتا ماریا روتوندا می‌نامند. میدان مقابل پانتئون، پیازا دلا روتوندا نام دارد. پانتئون یک بنای دولتی است و آن را وزارت فرهنگ و گردشگری ایتالیا اداره می‌کند. در سال ۲۰۱۳، بیش از ۶ میلیون نفر از این معبد بازدید کردند.

گنبد و رواق این معبد نمونه‌ای بی‌نظیر در معماری رومی است و توسط بسیاری از معماران بزرگ دنیا بارهای کپی شده است.

ساحل لا پلوسا (La Pelosa)

در نزدیکی سواحل غربی در قلب دریای Tyrrhenian، جزیره‌ ساردینیا قرار دارد. در حالی که این جزیره، سواحل بی‌نظیر فراوانی دارد، هیچ‌کدام به‌اندازه‌ ساحل لا پلوسا مشهور و جذاب نیست. این منطقه به خاطر آب‌های کم‌عمق و سواحل شنی مشهور است و به‌راحتی می‌توانید کف دریا را از آب‌های زلال و کم عمق آن ببینید. این منطقه معمولا با کارائیب مقایسه می‌شود. فعالیت‌های تفریحی جذابی در این منطقه برای گردشگران وجود دارد از جمله موج‌سواری، قایق‌سواری و حتی غواصی اسکوبا.

کلیسای سن ویتال (San Vitale)

کلیسای سن ویتال در شهر راونا در شمال ایتالیا قرار دارد شهری که زمانی پایتخت امپراتوری روم غربی بود. این کلیسا در قرن ششم میلادی ساخته شده و مجموعه‌ای از موزاییک‌کاری‌های جذاب در آن دیده می‌شود. این آثار هنری موزاییکی، داستان‌هایی از کتاب مقدس را روایت می‌کنند و تمام نقاط بعضی از تالارهای کلیسا با این موزاییک‌ها پوشیده شده است. این کلیسا یکی از بهترین نمونه‌های هنر و معماری در بین کلیساهای ایتالیا است.

فروم رومی

ایتالیا

فروم رومی، یک پلازای مستطیلی است که با بقایای ساختمان‌های مهم باستانی احاطه شده است و در مرکز شهر رم قرار دارد. شهروندان این شهر باستانی از این مکان به‌عنوان بازار یا مکانی برای گردهمایی‌های عمومی استفاده می‌کردند. برای مدت چندین قرن، فروم رومی مرکز زندگی روزمره‌ مردم در رم بود مکانی برای برگزاری جشن‌ها، برگزاری انتخابات، سخنرانی‌های عمومی و رقابت‌های گلادیاتورها و حتی نمایشگاه‌های تجاری. این مجموعه‌ باستانی سالانه بیش از ۴/۵ میلیون بازدیدکننده دارد.

بسیاری از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین سازه‌های این شهر باستانی در فروم رومی یا در نزدیکی آن قرار دارند. قدیمی‌ترین زیارتگاه‌ها و معابد در حاشیه‌ جنوب شرقی فروم قرار دارند.

رشته کوه دولومیت (Dolomites)

رشته‌کوه دولومیت در شمال ایتالیا قرار دارد. این منطقه‌ کوهستانی به ورزش‌های زمستانی مثل اسکی و اسنوبورد مشهور است. فرقی نمی‌کند که کدام فصل از سال به این منطقه سفر کنید، در هر صورت چشم‌اندازهایی بسیار زیبا  و خیره‌کننده خواهید دید. هنگام غروب آفتاب، قله‌ها به رنگ‌های بنفش و صورتی به نظر می‌رسند و تصویری جذاب و شگفت‌انگیز ایجاد می‌کنند که انگار به دنیای دیگری تعلق دارد. گردشگران می‌توانند پیاده‌گردی در مسیرهای کوهستانی را در این منطقه تجربه کنند  یا شهرهای کوچک و جذاب کوهستانی را ببینند که بعضی از آن‌ها قلعه‌هایی دیدنی دارند.

کلیسای سن فرانچسکو (San Francesco)

کلیسای سن فرانچسکو یا بازیلیکای سن فرانسیس، یکی از چشمگیرترین زیارتگاه‌ها و بناهای مذهبی در ایتالیا است. این کلیسا در قرن سیزدهم ساخته شده و بزرگداشتی برای سنت فرانسیس است. بنای این کلیسا به سبک رومانسک ساخته شده و دو طبقه و سردابه دارد. هزاران اثر هنری و پنجره‌های مزین، بر جذابیت این بنا افزوده‌اند.

کلیسای جامع میلان

ایتالیا

کلیسای جامع میلان، در بین اهالی با نام ایل دومو شناخته می‌شود و یکی از بزرگترین کلیساهای دنیا است. این کلیسا بهترین نمونه از سبک معماری گوتیک است. نمای کلیسا، با تندیس‌‌های زیبا تزیین شده است. نمای بیرونی کلیسا به‌تنهایی یک اثر هنری جذاب است که نظیر آن را هیچ‌ جای دیگر دنیا نخواهید دید. ولی فضای داخلی آن هم دست کمی از نمای بنا ندارد. پنجاه‌ودو ستون سقف این بنا را نگه می‌دارد. یک چهلچراغ برنزی متعلق به قرن دوازدهم در این کلیسا نصب شده است. زیر محراب کلیسا، یک سردابه و شاپل هشت ضلعی ساخته شده است.

کوه اتنا (Etna)

در جزیره‌ سیسیل، جاذبه‌ای وجود دارد که از تمام سازه‌ها و جاذبه‌های آن بلندتر است و آن کوه اتنا است. این کوه آتشفشانی یکی از بلندترین قله‌ها در ایتالیا است و گاهی فوران می‌کند. اطراف این کوه را یک پارک ملی به نام پارک اتنا احاطه کرده است. گردشگران این پارک می‌توانند به‌اندازه‌ای به کوه نزدیک شوند که مواد مذاب و بخار خارج شده از آن را ببینند. خاک آتش‌فشانی این منطقه برای رشد گیاهان مختلفی از جمله تاکستان‌ها بزرگ مناسب است.

از مرتفعترین کوه‌های اروپا و ۳۳۵۰ متر ارتفاع آن از سطح دریا است. کوه اتنا که در جزیره سیسیل ایتالیا واقع شده نه‌تنها فعال‌ترین آتشفشان اروپا بلکه یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های جهان محسوب می‌شود که سابقه فوران گدازه‌های مذاب از آن به ۳۵۰۰ سال پیش برمی‌شود.

کلیسای جامع ارویتو (Duomo of Orvieto)

کلیسای جامع دومو اورویتو، یکی از بهترین و درخشنده‌ترین نمونه‌های معماری گوتیک ایتالیایی است. این کلیسای رومی قرن چهاردهمی به دستور پاپ اوربان چهارم ساخته شد ولی به نظر می‌رسد که نزدیک به سه قرن، اتمام ساخت این سازه به طول انجامیده است. امروزه گردشگران از جزییات ساخت بنا و تندیس‌ها و ستون‌های مزین این کلیسا لذت می‌برند. بسیاری از آثار هنری این کلیسا را فردی به نام Luca Signorelli طراحی و اجرا کرده است.

جاذبه‌های ایتالیا به همین مواردی که عنوان کردیم محدود نمی‌شود. این کشور زیبا، پر از جاذبه‌های معماری و فرهنگی و طبیعی است که پرداختن به همه‌ آن‌ها در یک مقاله‌ کوتاه ممکن نیست و حتی سر زدن به مهم‌ترین جاذبه‌های این کشور، با یک سفر امکان ندارد. هر شهر این کشور، کلیسا و موزه‌ای دیدنی دارد و از نظر زیبایی‌های طبیعی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

جزیره‌ کاپری (Capri)

ایتالیا

غار بلو گروتو (Blue Grotto) یکی از پربازدیدترین نقاط ایتالیا است ولی دلایل بسیار زیادی غیر از این غار برای سفر به جزیره‌ کاپری وجود دارد. این جزیره‌ صخره‌ای شیب‌دار، در نزدیکی دریای آبی بی‌کران، با چشم‌اندازهای سرسبز کاج و گیاهان استوایی، منظره‌ای خیره‌کننده ایجاد کرده است که در سفر به ایتالیا نباید سفر به این منطقه را از دست بدهید. هر جای این جزیره که بایستید، چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای در مقابلتان خودنمایی می‌کند.

بلوگروتو یک غار دریایی است که ۶۰ متر طول و ۲۵ متر عرض دارد. دهانه‌ غار دو متر عرض دارد و به‌دلیل کوچک بودن، زمانی قابل دسترسی است که آب دریا بر اثر جزر پایین می‌آید.

هرکولانیوم (Herculaneum)

در پای کوه وزوو، شهر باستانی رومی هرکولانیوم قرار دارد. این شهر در حدود دو هزار سال پیش بر اثر یک فوران آتش‌فشانی ویران شد. در این شهر هم مثل پمپئی، فوران آتش‌فشان و لایه‌های ایجاد شده از گل و لای، باعث حفظ شدن و فسیل شدن بسیاری از اشیا و آثار معماری شده است. گردشگران در این شهر باستانی می‌توانند خانه‌های مرمت شده‌ای را که دو هزار سال پیش ویران شده بودند، ببینند. همچنین اسکلت‌های فسیل شده از ساکنان این شهر در این مجموعه‌ باستانی قابل‌مشاهده است.

رژیم غذایی در ایتالیا

یکی از سخت‌ترین کارها در ایتالیا، غذا خوردن است نه به این خاطر که محدودیت غذایی دارید یا غذاها باب میلتان نیست بلکه به‌قدری غذاهای ایتالیایی متنوع و لذیذ هستند که فرصت کافی برای امتحان کردن همه‌ آن‌ها ندارید و انتخاب کردن از بین آن‌ها، دشوار است. هر روز تعداد وعده‌های محدودی برای غذا خوردن دارید در عین حال که تعداد غذاهای محبوب و لذیذ ایتالیا بسیار بیشتر از ظرفیت شما است. از بهترین غذاهای محلی گرفته تا انواع غذاهای فصلی و لذیذ در کنار متنوع‌ترین و لذیذترین نوشیدنی‌ها، در منوی رستوران‌ های ایتالیا وجود دارد که هر گردشگری را سردرگم می‌کند.

در ادامه تعدادی از مهم‌ترین غذاهای مشهور ایتالیایی را معرفی می‌کنیم که این کشور را نباید بدون امتحان کردن آن‌ها ترک کنید. البته بسیاری از آن‌ها در سراسر دنیا رواج دارند و وارد رژیم غذایی روزانه‌ مردم دنیا شده‌اند و حتما آن‌ها را در وطن خود امتحان کرده‌اید. ولی خوردن غذاهای ایتالیایی با مواد غذایی محلی و دستورهای اصیل، تجربه‌ای است که نباید از دست بدهید.

پیتزا

شاید مشهورترین و محبوب‌ترین غذای ایتالیایی پیتزا باشد که در سراسر دنیا رایج است و امروزه هر کسی در منزل خود آن را تهیه می‌کند. غذایی ساده، آسان، ارزان، سیرکننده که از مدت‌های طولانی، یکی از اسنک‌ها و غذاهای محبوب در ایتالیا و به‌خصوص در ناپل است جایی که اولین بار سس گوجه‌فرنگی به این غذا اضافه شد. زمانی که ملکه مارگریتا در سال ۱۸۸۹ به این شهر سفر کرد، این غذای محبوب را درخواست کرد. یک سرآشپز محلی برای ملکه پیتزایی با ترکیبی بی‌نظیر از سس گوجه، موزارلا و ریحان تهیه کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. پیتزای مارگریتا امروزه به یکی از محبوب‌ترین غذاهای دنیا تبدیل شده است و رنگ‌های به کار رفته در آن، پرچم ایتالیا را تداعی می‌کند. به‌طور کلی دو نوع پیتزا در ایتالیا وجود دارد که البته بیشتر آن‌ها بین این دو نوع پیتزا قرار می‌کیرند. یکی پیتزا به سبک ناپل و دیگری پیتزا به سبک رمی. پیتزاهای ناپل معمولا نان ضخیم‌تر و نرم‌تر دارند و کوچک‌تر اند و در نتیجه سیر کننده‌تر هستند. پیتزاهایی به سبک رم، سبک‌تر هستند و نان آن‌ها نازک و ترد است.

با توجه به تاریخچه‌ ناپل و داستان پیتزای مارگریتا، این شهر ادعا می‌کند که زادگاه پیتزای مدرن است.

بوتارگا (Bottarga)

بوتارگا را می‌توان خاویار سیسیلی نامید. در ماه‌های اوت و سپتامبر، اهالی جنوب ایتالیا تخم‌ نوع خاصی از ماهی را جمع‌آوری و فشرده می‌کنند و اجازه می‌دهند تا برای مدت شش ماه، خشک شود. نتیجه‌ نهایی، تکه‌ای محکم متشکل از تخم ماهی است که رنگ کهربایی یا نارنجی دارد. این تکه‌های تخم ماهی را قطعه قطعه می‌کنند یا روی پاستا رنده می‌کنند. این روش در واقع روشی برای نگهداری غذاهای دریایی برای فصل‌های دیگر سال بوده که از قدیم رواج داشته است. امروزه این غذا یکی از غذاهای لوکس و گران‌قیمت در ایتالیا است. بهترین روش برای خوردن این نوع خاویار، رنده کردن آن روی پاستا است. گاهی تکه‌های آن را با روغن زیتون و آبیلمو میل می‌کنند.

لازانیا

لازانیا نوعی نودل پهن و تخت است که آن را لایه لایه با مواد مختلف در فر می‌پزند. مثل بسیاری از غذاهای ایتالیایی، بحث زیادی بر سر منبع اصلی پیدایش این غذا وجود دارد. این غذا از غذایی ساده برای قشر ضعیف، به مرور زمان به غذایی عالی متشکل از انواع گوشت و مواد غذایی گران برای قشر مرفه تبدیل شد. امروزه در سراسر دنیا به‌شکل‌های مختلف و با مواد گوناگون تهیه می‌شود.

مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده‌ این غذا راگو، سس بشامل، پنیر معمولا پنیر موزارلا یا پنیرهای دیگر است. امروزه برای تهیه‌ سس این غذا از گوجه یا سس گوجه استفاده می‌شود. این غذا در سراسر ایتالیا به‌راحتی پیدا می‌شود.

استیک فیورنتینا

استیک فیورنتینا یکی دیگر از غذاهای محبوب ایتالیایی است. یک تکه از گوشت نوعی گاو که با روشی خاص تهیه می‌شود و مختص منطقه‌ای خاص است. برای تهیه‌ آن باریکه‌های گوشت را پنج تا ۷ دقیقه می‌پزند و البته زمان پخت آن بستگی به ضخامت گوشت دارد. آن را به‌اندازه‌ای می‌پزند که بیرون آن کاملا پخته و داخل آن کمی خام باشد. این استیک انواع مختلفی دارد و البته این روزها فقط با گوشت گاو مخصوص منطقه‌ی Chianina تهیه نمی‌شود. بهترین جا برای امتحان کردن این غذا با عطر و طعم اصلی و واقعی، توسکانی است.

استیک در ایتالیا

ریبولیتا

ریبولیتا، سوپی لذیذ متشکل از انواع سبزیجات است که از زمان‌های دور، غذایی مخصوص قشر ضعیف بوده و از انواع نان برای غلیظتر کردن آن استفاده می‌کردند به‌جای اینکه مواد گوشتی به آن اضافه کنند. این غذا در زمان‌های دور غذایی مخصوص فصل پاییز بوده و از سبزیجات آن فصل برای تهیه‌ آن استفاده می‌کردند. البته امروزه این غذا به‌عنوان استارتر یا حتی غذای اصلی و به‌جای پاستا رواج دارد و خوراکی لذیذ و محبوب است.

پولنتا

گرچه پاستا را مهم‌ترین و رایج‌ترین غذای ایتالیایی می‌دانیم ولی باید بدانید که از مدت‌ها قبل از پاستا، این پولنتا بوده که مهم‌ترین غذای اهالی این منطقه را تشکیل می‌داده است. پولنتا در واقع نوعی پوره یا سوپ ذرت است که البته در زمان‌های مختلف آن را با انواع غلات تهیه می‌کردند. با معرفی ذرت به اروپا در قرن شانزدهم، این ماده به مهم‌ترین ماده‌ غذایی اصلی در تهیه‌ پولنتا تبدیل شده و تقریبا جایگزین همه‌ انواع غلات شده است. این غذا نسبت به پاستا، تنوع بسیار کمتری دارد و آن را با انواع گوشت در قالب انواع خوراک، نوش جان می‌کنند.

اوسوبوکو

اوسوبوکو یک غذای مشهور میلانی است که با دقت فراوان و آرام و آهسته پخته می‌شود. برای تهیه‌ این غذا از انواع سبزیجات و گوشت و برای طعم دادن به آن از ریحان، سیر و خلال پوست لیموترش استفاده می‌کنند. این غذا انواع مختلفی دارد و بسیار محبوب است ولی معمولا آن را در منوی رستوران‌ها نمی‌بینید چون تهیه‌ آن حداقل سه ساعت طول می‌کشد. اگر فرصتی برایتان پیش بیاید ممکن است آن را در رستوران‌ها یا خانه‌ یکی از اهالی بتوانید امتحان کنید. این غذا معمولا با پولنتا یا ریزوتو سرو می‌کنند.

ریزوتو

یکی از غذاهای محبوب ایتالیایی، ریزوتو است و برنج یکی از اقلام غذایی اصلی در ایتالیا است. برنج را در قالب انواع ریزوتو مصرف می‌کنند. ایتالیا با وجود غذاهایی مثل پاستا و پولنتا، مصرف‌کننده‌ جدی برنج نیست ولی بیشترین میزان تولید برنج اروپا در ایتالیا است. در حالی که نواحی جنوبی ایتالیا به تنوع نان‌هایشان شهرت دارند، نواحی شمالی به غذاهای برنجی مشهور است.

مشهورترین نوع ریزوتو، ریزوتوی زعفرانی است. طبق نقل‌های محلی، این ریزوتو را کارگرانی ابداع کردند که در کلیسای جامع میلان کار می‌کردند و از زعفران برای رنگ کردن شیشه‌ها استفاده می‌کردند. نوع دیگری از ریزوتو را با نوعی ماهی مرکب تهیه می‌کنند و رنگ سیاهی دارد.

ژلاتو

هیچ سفری به ایتالیا بدون خودن ژلاتو کامل نیست. اگر هر روز هم هوس ژلاتو کردید و روزی یکی دو اسکوپ از این بستنی خوردید، اصلا نگران نباشید چون مرتب بستنی خوردن در ایتالیا رایج است به‌خصوص در فصل تابستان. ژلاتو را غالبا به‌عنوان بستنی ایتالیایی می‌شناسند ولی در واقع این دسر لذیذ، تفاوت‌هایی با بستنی دارد. ژلاتو چربی کمتری دارد و معمولا با دمای بیشتری سرو می‌شود و سریع‌تر در دهان آب‌ می‌شود. بافتی نرم‌تر و طعمی قوی‌تر دارد. ژلاتو غلظت و تراکم بیشتری نسبت به بستنی‌های معمولی دارد و با دستورهای اصیل و با نهایت دقت تهیه می‌شود و عطر و طعم آن بی‌نظیر است. ژلاتوی خوب معمولا ماندگاری طولانی ندارد و باید تازه‌ تازه مصرف شود.

تیرامیسو

یکی از محبوب‌ترین دسرهای ایتالیایی تیرامیسو است که شهرت جهانی دارد. شاید شما هم تابه‌حال سعی کرده باشید تا در خانه، تیرامیسو درست کنید. این دسر که هیچ نوع مراحل پخت و پز ندارد، با لایه‌های پنیر ماسکارپونه و لیدی‌فینگر آغشته در قهوه تهیه می‌شود. این دسر، تقریبا جدید است و تخمین زده می‌شود که اولین بار در دهه‌ ۱۹۶۰ تهیه شده است. درست کردن آن ساده است ولی همه‌ انواع آن به یک شکل تهیه نمی‌شوند. برای تهیه‌ بهترین تیرامیسو باید از قهوه‌ مرغوب و ماسکارپونه‌ باکیفیت استفاده کرد. گاهی خامه و سفیده‌ تخم‌مرغ هم به ماسکارپونه اضافه می‌شود تا بافتی سبک‌تر ایجاد کند. به‌جای لیدی‌‌فینگر از انواع کیک‌ها و کوکی‌های مختلف می‌توان در تهیه‌ این دسر استفاده کرد.

تیرامیسو

قهوه

به خاطر داشته باشید که قهوه در ایتالیا با قهوه‌هایی که در سراسر دنیا در شعبه‌های استارباکس می‌خورید متفاوت است. البته اسامی مشابهی ممکن است داشته باشند و بسیاری از آن‌ها پسوندهایی مثل لاته و پوچینو دارند. البته قهوه خوردن در ایتالیا آداب و زمان خاصی دارد. همه‌جا به‌راحتی پیدا می‌شود ولی هر منطقه، دارای تنوع قابل توجهی از نظرنوشیدنی‌هایی است که با قهوه تهیه می‌شود.

سخن نهایی

امیدواریم که به مهم‌ترین سؤال‌های‌تان درباره سفر به ایتالیا پاسخ داده باشیم و به کمک این راهنما به راه و رسم سفر به ایتالیا و بایدها و نبایدهای این سفر پی برده باشید. چه بودجه سفرتان کم باشد، چه بخواهید با بهترین امکانات سفر کنید، ایتالیا آن‌قدر لبریز از زیبایی، فرهنگ و تاریخ است که تمام مسافران با هر مبلغ بودجه‌ سفر مهیجی را در این کشور تجربه خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سفر به ایتالیا کافی است با ما تماس بگیرید. ما بهترین پیشنهادها را برای‌تان داریم و کارشناسان‌مان برای درخواست ویزا و تور راهنمایی‌تان خواهند کرد.

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *